O nás

Jsme malá rodinná firma se zaměřením na chov včel, výrobu medoviny a prodej medu v dárkových maloobjemových balení.

Začátky našeho včelaření se datují od roku 2007 jako zájmová činnost. Od roku 2013 obhospodařujeme více než 120 včelstev. Většinu včelstev máme umístěných v Chřibech na Kudlovické dolině a část v Babicích a okolí.

První medovinu jsme si vyrobili v roce 2011. Dlouho jsme váhali, zda se do něčeho takového pustit. Přeci jen víme, kolik dá včelkám práce, než donesou med, byť jen na 50 l medoviny. Prostudovali jsme spoustu receptů, ale nakonec jsme zvolili vlastní a do výroby medoviny jsme se pustili. Byla to medovina vařená, ochucená kořením a chmelem. A kupodivu medovina chutnala lépe než ta kupovaná. To nám dodalo odvahu a začali jsme zkoušet i jiné druhy. Hlavní zlom nastal v roce 2015, kdy jsme poprvé vyrobili medovinu studenou cestou. Tento způsob výroby sebou nese vyšší náročnost a  jistá rizika neúspěchu, ovšem pokud se vše zvládne, výsledná medovina stojí za to. Při výrobě studenou cestou získáváme produkt vyšší hodnoty, v medovině je zachováno maximum cenných látek, které medy obsahují.

Jsme malými výrobci, protože zpracováváme pouze med vlastní produkce a jsme limitováni jeho množstvím. Proto se naše medovina neprodává v každém krámě. Ne každý rok je stejný, spíše je každý jiný a tak i med má vždy jinou chuť. To se samozřejmě odráží i v chuti medovin jednotlivých ročníků i šarží. Je to v podstatě podobné jako u vína, které se vyrábí přírodní cestou a tak jej nelze standardizovat. To ovšem přináší pestrost a potěšení z nových chutí, ve kterých se bude odrážet to nejlepší, co v daném roce včelky z přírody přinesly.

Pro toho, kdo je vyznavačem praktických dárků, máme nabídku medů různých druhů a balení. Dárek, či pozornost v podobě medu potěší snad každého. Vždyť se jedná o drahocennou potravinu získávanou pouze přírodní cestou. Každý by si měl kvalitní med čas od času dopřát.

Pro každého máme, co mu chutná. Pestrou nabídku medovin, od klasické přírodní z druhových medů, přes kořeněné, vanilkové až po svěží ovocné melomely, méně sladké i s vyšší sladkostí. Výborný medík do čaje či kávy, na pečivo, nebo jen tak na lízání. Vždy však čistě přírodní produkt bez chemické konzervace, barviv a cukru. Přírodní produkty, které se hodí pro sváteční příležitosti i pro zpříjemnění všedního dne.